K životnímu jubileu prof. MU Dr. Romana Čerbáka, CSc.


Vyšlo v časopise: Kardiol Rev Int Med 2013, 15(3): 196
Kategorie: Osobní zprávy

Vážený pane profesore, milý Romane,

osobně jsme se vlastně poznali již před mnoha lety, když jsi nás zasvěcoval do tajů kardiologie, srdečních katetrizací a kardiochirurgie. Víme o Tobě, že jsi vždy byl a stále jsi vynikající lékař, učitel a invazivní kardiolog, že se máme od Tebe stále co učit. Stejně tak vzpomínáme na Tvé přednášky, zvláště když byly na Tvé oblíbené téma –  chlopenní vady –  vždy didakticky dokonalé a odborně vynikající.

Rádi vzpomínáme na dobu, kdy jsme se snažili navázat spolupráci s okolními zeměmi, a na společnou cestu do rakouského Grazu v roce 1997, která byla rozhodující pro náš vstup do ALPE- ADRIA organizace. Je Tvou nehynoucí zásluhou, že se naši mladí kardiologové mohou prezentovat na zahraničních fórech a mohou přednášet své odborné výsledky v anglickém jazyce.

Nemůžeme také opomenout dobu, kdy jsi byl předsedou České kardiologické společnosti (1995– 1999) a v zastoupení ČKS jsi neúnavně navštěvoval odborné akce jiných zemí (kam se nám nikomu moc nechtělo) a kde jsi pomáhal zviditelnit českou kardiologii.

Milý Romane, mnohokrát Ti děkujeme a především chceme říct, že si Tě velmi vážíme, ceníme si Tvé pracovitosti a všeho, co jsi udělal pro nás, pro českou i slovenskou kardiologii a pro medicínu obecně.

Ačkoli Tě v úctyhodných osmdesáti letech již občas obtěžují tělesné neduhy, jsi především velký bojovník. Proto doufáme, že se s Tebou budeme ještě dlouho setkávat nejen jako kolegové, ale hlavně jako přátelé.

A tak, milý Romane, AD MULTOS ANNOS

Ti jménem redakční rady Kardiologické revue přejeme vše nejlepší!

Tví žáci a přátelé

Jiří Vítovec, Jindra Špinar a náš i Tvůj učitel, Miloš Štejfa

Dovolujeme si přidat několik životopisných dat:

Prof. Čerbák se narodil 19. 10. 1933 v Ostravě, brzy se však přestěhoval do Brna, kde dosud bydlí. Studoval na gymnáziu v Králově Poli, maturoval v roce 1952. V letech 1952– 1958 studoval na lékařské fakultě UJEP v Brně, po promoci nastoupil do Svitav, kde vystřídal všechna oddělení i pracoviště praktických a závodních lékařů.

V roce 1963 nastoupil na základě konkurzního řízení na I. interní kliniku FNsP na Pekařské ulici v Brně, kde pracoval pod vedením prof. M. Štejfy seniora. V roce 1967 byl jmenován odborným asistentem a stal se interním konziliářem na I. chirurgické klinice. Zde začal jako jeden z prvních se srdečními katetrizacemi.

V roce 1977 přešel na nově zřízené Kardiochirurgické oddělení, nyní Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, kde založil katetrizační laboratoř, vtiskl jí svůj charakter a zde dosud pracuje. Je také emeritním profesorem Masarykovy univerzity.

Prof. Čerbák se zabývá nejen invazivní kardioangiologickou předoperační dia­gnostikou, ale musí také obsáhnout celý obor kardiologie na CKTCH. Hlavními odbornými zájmy jsou kardiovaskulární dia­gnostika, chlopenní srdeční vady a jejich indikace k operaci, funkce levé komory srdeční.

Je autorem nebo spoluautorem asi 150 odborných publikací v domácím i zahraničním tisku, přednesl více než 200 přednášek doma i v zahraničí, je spoluautorem tří monografií.

V roce 1990 byl zvolen do výboru České kardiologické společnosti a v letech 1995– 1999 byl jejím předsedou. Jako nejvyšší ocenění České kardiologické společnosti byla prof. Čerbákovi v loňském roce udělena za mimořádné zásluhy a usilovnou práci prestižní Libenského medaile (obr. 1).

Obr. 1. Prof. Čerbák po udělení Libenského medaile.
Prof. Čerbák po udělení Libenského medaile.


Štítky
Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiochirurgie Kardiologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se